Trening kreatywności, poznaj 5 przydatnych ćwiczeń na kreatywność!
Jakiś czas temu przeglądałem oferty pracy, chcąc zrobić małe rozeznanie w temacie. Spośród wielu zamieszczonych w Internecie ogłoszeń, moją uwagę zwróciły szczególnie te, w których wymaganiem jest KREATYWNOŚĆ. Hmmm… ciekawa sprawa, prawda? Kompetencja ta w niektórych zawodach jest bardzo ważna, widać, że pracodawcy ją doceniają. Oczywiście kreatywność jest mniej potrzebna w zawodzie księgowej, niż w przypadku grafika czy copywritera (no chyba że mówimy o kreatywnej księgowości ). Abstrahując od rynku pracy, kompetencja ta ważna jest również na co dzień, np. wymyślając nowe zastosowanie starych ubrań, czy też tworząc zabawy dla dzieci. Przekonaj się zatem sam, jak może wyglądać przykładowy trening kreatywności.
Więcej na temat definiowania czym jest kreatywność, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.
Spis treści
Jak można trenować kreatywność w życiu codziennym?
Trening kreatywności jest tak samo możliwy jak trening sportowy. Efekty rozwoju tej kompetencji mogą być mniej widoczne w porównaniu do aktywności sportowej. Ciężko tu o spektakularne efekty, takie jak wzrost masy mięśniowej czy utrata wagi. Ćwiczenia na kreatywność to nic innego jak zbiór praktyk, które zwiększają nasz twórczy potencjał. Oto lista 5 sposobów, dzięki którym zrobisz krok do przodu w rozwoju swojej wewnętrznej mocy, jaką jest kreatywność:
Codziennie zapisuj swoje pomysły
Ciekawym ćwiczeniem jest codzienne zapisywanie naszych pomysłów w danym temacie, na kartce. Obszar tego ćwiczenia zależy już tylko od Ciebie. Tematyka może być związana z Twoją pracą, życiem prywatnym, hobby lub po prostu z tym, co Ci przyszło do głowy. Najlepiej jak Twoim celem będzie wskazanie 10 pomysłów.
Ćwiczenie:
weź do ręki kartkę i długopis,
zapisz temat ćwiczenia na górze kartki, np. 10 pomysłów na romantyczny wieczór z dziewczyną,
wymyśl i zapisz na kartce 10 pomysłów w tym temacie.
Ćwiczenie to nie dość, że rozwinie Twoje umiejętności generowania nowych pomysłów, to dodatkowo pomoże wskazać ciekawe rozwiązania, które możesz wdrożyć w życie. W momencie, gdy zabraknie Ci pomysłów na temat tego ćwiczenia, podejmij się tematu: 10 pomysłów jak mieć 10 pomysłów. Brzmi jak wyzwanie? – to do dzieła!
Rysowanie
Czasy dzieciństwa mamy już za sobą, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy porysowali, w celu ćwiczenia na kreatywność. Wykorzystaj do tego kartkę papieru i ołówek. Naszkicuj minimum 10 okręgów (możesz też wydrukować) i postaraj się w jak najkrótszym czasie, np. w 1 minutę, narysować wszystko co przychodzi Ci do głowy, z wykorzystaniem okręgów. Może to być owoc, piłka lub zupełnie coś innego. Istotne, aby były to obiekty rozpoznawalne. Rekomenduję Ci narysowanie 30 takich okręgów i odliczanie 3 minut na wykonanie tego zadania.
Zobacz przykład poniżej:
Stworzyłem 8 propozycji, teraz Twoja kolej. Dokończ 2 pozostałe rysunki.
Inną możliwością wykorzystania rysunku w rozwoju kreatywności jest przemiana bazgrołów w coś ładnego lub chociaż przypominającego jakiś obiekt.
Ćwiczenie zacznij od przygotowania kartki papieru i długopisu. Zamknij oczy i narysuj jakiś bazgroł. Twoim zadaniem będzie przekształcić go tak, aby przypominał coś konkretnego. Zobacz, co mi udało się stworzyć:
Łańcuchy skojarzeń
Rysowanie bazgrołów opierało się na skojarzeniach. Ci, którzy nie lubią rysować, mogą pobawić się słowami, tworząc łańcuchy skojarzeń. Operacje intelektualne, jakimi są skojarzenia, niewątpliwie wpływają na nasze pomysły i rozwiązywane problemy. Warto jednak zwrócić uwagę, że dopiero te odległe skojarzenia i ćwiczenia z nimi związane mają wpływ na naszą kreatywność.
Przykład:
Połącz łańcuchem skojarzeń: kubek i mysz.
Kubek –> napój –> lód –> lodówka –> kuchnia –> mieszkanie –> blok –> piwnica –> mysz
Łańcuchy skojarzeń nie muszą być wcale tak rozbudowane, możemy próbować tworzyć je coraz krótsze.
Kubek –> kuchnia –> blok –> piwnica –> mysz
Pamiętajcie, że nie ma nic wyjątkowego i twórczego w połączeniu „komputer-klawiatura”. Warto dobrać bardziej abstrakcyjne przedmioty lub bardziej odległe.
Ciekawą metodą jest ustalenie na początku ćwiczenia, z ilu ogniw powinien składać się łańcuch. Zadanie to jest naprawdę fajną zabawą, w szczególności, gdy pracujemy w zespole.
Ulepszanie produktu
Czy zdarzyło Ci się podczas korzystania z jakiegoś przedmiotu powiedzieć, że Ty byś wykonał to lepiej? Teraz jest na to idealny moment! Poniższy sposób będzie polegał na dostrzeżeniu wad i rzeczy do poprawienia w dobrze nam znanych obiektach. Trzeba pamiętać, aby nie ulepszać od razu całego przedmiotu. Powinniśmy symbolicznie rozebrać obiekt na części pierwsze i wskazać elementy, które mogłyby wyglądać inaczej. Co możemy ulepszać?
- parametry fizyczne (długość, waga, kolor),
- funkcje (obiekt może posiadać kilka funkcji),
- cechy nie wynikające z funkcji, ale z przyzwyczajenia projektantów, np. unowocześnienie produktu, który był od wielu lat podobnie wykonywany,
- wzajemny układ elementów składowych obiektu (czy nie przeszkadzają sobie nawzajem?).
Ćwiczenie:
Przyglądnij się dokładnie wybranemu przedmiotowi/obiektowi. Zobacz, co Ci się w nim nie podoba, jakie ma wady. Spróbuj dostrzec, jakie funkcje lub elementy należałoby poprawić. Rozbierz symbolicznie ten przedmiot na części pierwsze i spróbuj je ulepszyć.
Innym sposobem ćwiczenia na kreatywność z wykorzystaniem dowolnego przedmiotu jest szukanie jak największej liczby jego zastosowań.
Ćwiczenie:
Rozglądnij się dookoła siebie. Weź dowolny przedmiot, który masz w zasięgu ręki (np. długopis). Przyglądnij się mu uważnie i wskaż 10 nietypowych zastosowań tego przedmiotu.
Bądź otwarty na świat
Ostatni sposób będzie bardziej przypominał poradę. Kreatywność oznacza przede wszystkim otwartość na nowe rzeczy. Nie możemy zatem trzymać się utartych schematów, lecz ciągle szukać nowych rozwiązań. Widoczne jest to także na rynku pracy, gdzie pracodawcy często wymagają nieszablonowego podejścia do zadania (thinking out of the box). Szukanie innowacyjnych rozwiązań czy wychodzenie z inicjatywą, to także elementy pojawiające się w ofertach pracy.
Dobrym sposobem na zaspokajanie swojej ciekawości, a zarazem prostym ćwiczeniem na kreatywność, jest przyglądanie się przedmiotom i obiektom, które nam towarzyszą na co dzień. Postaraj się opisać ich cechy, zastanowić się, co mogłoby wyglądać inaczej (ulepszanie produktu – patrz punkt 4) lub zadać sobie pytanie: „jak to jest zrobione?”.
Podsumowanie
Jak widzisz, każdy z nas może rozwijać swoją wewnętrzną moc, jaką jest kreatywność. Warto trenować ją cyklicznie, wykorzystując przykładowe ćwiczenia na kreatywność podane wyżej. Oczywiście taki trening kreatywności nie zapewnia 100% szans na wysoki poziom tej kompetencji, ale z pewnością sprawią, że Twój umysł będzie bardziej elastyczny. Częste wykonywanie tych lub podobnych ćwiczeń sprawi, że poziom kreatywności się poprawi. Rozwój tej kompetencji może odbywać się na wiele sposobów, te powyższe są tylko ich przykładami (podobnych ćwiczeń jest naprawdę bardzo dużo). Więcej o treningu twórczości już wkrótce na naszym blogu.
Bibliografia
Biela A., Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie, Samo Sedno, Warszawa 2015.
Nęcka E., Gruszka A., Orzechowski J., Szymura B., Trening twórczości, Smak Słowa, Sopot 2019.
FAQ
Czym jest trening kreatywności?
Trening kreatywności to zbiór praktyk i ćwiczeń, które mają na celu rozwinięcie naszego twórczego potencjału. Jest to proces, który zwiększa naszą zdolność do generowania nowych pomysłów i znajdowania kreatywnych rozwiązań, które są możliwe do zastosowania w praktyce.
Dlaczego warto trenować kreatywność?
Kreatywność jest ważną kompetencją zarówno na rynku pracy, gdzie pracodawcy często ją doceniają, jak i w życiu codziennym. Trenowanie kreatywności pozwala nam być bardziej elastycznymi w myśleniu, szukać innowacyjnych rozwiązań i wychodzić poza utarte schematy. To umiejętność, która może przynieść wiele korzyści i otworzyć nowe możliwości.
Jakie są przykładowe ćwiczenia w treningu kreatywności?
Przykładów ćwiczeń na rozwój kreatywności jest wiele. Poniżej kilka prostych zadań:
- Codzienne zapisywanie pomysłów - każdego dnia zapisuj 10 pomysłów na konkretny temat. Może to być związane z pracą, życiem prywatnym, hobby lub czymkolwiek innym.
- Rysowanie - narysuj 10 obiektów korzystając z określonego kształtu (np. okręg). Możesz również przekształcać bazgroły w coś rozpoznawalnego.
- Łańcuchy skojarzeń - łącz słowa lub obiekty w łańcuch skojarzeń. Zaczynając od jednego słowa, powiąż je kolejnym i tak dalej, starając się tworzyć coraz krótsze łańcuchy.
- Ulepszanie produktu - wybierz dobrze znany przedmiot i zastanów się, jakie elementy lub funkcje można by poprawić. Możesz rozłożyć go na części pierwsze i wskazać, co można zmienić lub ulepszyć.