Kreatywność: definicja, czym jest, oraz jak jest postrzegana

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wytłumaczyć jednym zdaniem czym jest kreatywność? Otóż, nie jest to takie proste jak się wydaje, ponieważ definicji kreatywności jest naprawdę sporo. Jestem pewien, że nasuwa Ci się jedno z najbardziej popularnych określeń: kreatywność to wymyślanie nowych pomysłów. Czy zatem ta definicja wyczerpuje temat? Przekonajmy się!

co to jest kreatywność

Czym jest kreatywność i dlaczego jest tak ważna?

Wiele osób zadaje sobie pytanie co to jest kreatywność, jednak zanim na nie odpowiemy, warto wiedzieć, że kreatywność zalicza się do tzw. kompetencji „myślenia”(poznawczych). Uważana jest za jedną z kluczowych umiejętności przyszłości, które będą potrzebne na rynku pracy. World Economic Forum wskazuje kreatywność, oryginalność i innowacyjność w rankingu 10 najistotniejszych kompetencji w 2025 roku.

czym jest kreatywność

Popatrz na to! Wnioski z badania przeprowadzonego przez DELab UW w 2019 roku (na zlecenie Polskiego Funduszu Rozwoju i Google) pokazują, że studia poszerzają horyzonty oraz kształcą intelektualnie, ale słabiej rozwijają kompetencje poznawcze, takie jak kreatywność. Myślę, że to wystarczające powody, aby kształcić w sobie właśnie tę umiejętność.

Kreatywność – definicja

Ok, ale wróćmy do tego czym jest kreatywność. Warto nadmienić ze samo pojęcie nie jest proste do zdefiniowania , ponieważ co autor, to inne sformułowanie Pomimo wielu badań w zakresie m.in. psychologii, ekonomii i filozofii, pojęcie to nie posiada jednej, uniwersalnej definicji. W literaturze psychologicznej można znaleźć ponad 60 różnych definicji kreatywności.

  • Według Edwarda Nęcka definicja kreatywności przejawia się w pewnej formie obserwowalnego zachowania. Polega to na generowaniu nowych i wartościowych wytworów. Przykładem tego może być wiersz dla narzeczonej, śmieszny dowcip, a także nowa choreografia tańca.
  • Kreatywność to także dostrzeganie różnych punktów widzenia oraz tworzenie nowych znaczeń z odmiennych informacji i wiedzy.
  • Pojęcie to ujmowane jest również jako zdolność do niestereotypowego myślenia i działania, dzięki któremu człowiek dopasowywuje się do aktualnie podejmowanych zadań i elastycznie reaguje na potrzeby środowiska.

Miernikiem poziomu kreatywności nie musi być wcale ilość nowych pomysłów czy stworzonych, innowacyjnych produktów. Kreatywność to przede wszystkim potencjał człowieka, poprzez który jesteśmy w stanie wykonać coś nowego i wartościowego. Związane jest to z przełamywaniem pewnych utartych schematów myślenia. Nieszablonowe podejście do problemów i przekształcanie zastanej sytuacji w niespodziewane efekty.

kreatywność definicja

Podsumowanie

No dobrze, ale przecież skąd mamy wiedzieć, którą definicje kreatywności wybrać? Nie musimy wcale oceniać, kto lepiej definiuje, czym jest kreatywność, a kto gorzej. W gruncie rzeczy każda z nich pozwala na poznanie kreatywności z innej perspektywy. Niezależnie od sposobu rozumowania, kreatywność od zawsze jest i będzie związana z człowiekiem. Pamiętaj! Każdy z nas jest kreatywny, nawet gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Kreatywność nie musi wiązać się z wymyślaniem jak największej liczby pomysłów, czy tworzeniem wybitnych dzieł niczym Fryderyk Chopin lub Pablo Picasso. Kompetencja ta dotyczyć może nawet najprostszych czynności dnia codziennego. Warto zwrócić uwagę, że efekty ludzkiej kreatywności otaczają nas dookoła. Większość produktów, których używamy w domu lub pracy (np. komputer, mikser, odtwarzacz muzyki, karta płatnicza) to rezultat twórczego myślenia. A jeśli chcesz jeszcze lepiej wykorzystać swój potencjał twórczy to koniecznie sprawdź mój artykuł w którym przedstawiam zajęcia rozwijające kreatywność.

Bibliografia

  • Biela A., Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie, Samo Sedno, Warszawa 2015.
  • Brzeziński M., Organizacja kreatywna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009.
  • Bubrowiecki A., Sekrety kreatywnego myślenia, Złote Myśli, Gliwice 2007.
  • Florczykiewicz J., Twórczość i sztuka w resocjalizacji: wybrane aspekty teoretyczne i praktyczne, Wydawnictwo Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Białystok 2010.
  • Nęcka E., Psychologia twórczości, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2005.
  • Śledziewska K., Włoch R., Kompetencje przyszłości. Jak je kształtować w elastycznym ekosystemie edukacyjnym, DELab UW, Warszawa 2019.
  • World Economic Forum, These are the top 10 skills of tomorrow – and how long it takes to learn them

FAQ

Jaka jest uniwersalna definicja kreatywności?

Kreatywność nie posiada jednej, uniwersalnej definicji. W literaturze psychologicznej można znaleźć ponad 60 różnych definicji kreatywności. Według Edwarda Nęcka kreatywność przejawia się w pewnej formie obserwowalnego zachowania. Polega to na generowaniu nowych i wartościowych wytworów np. wiersz dla narzeczonej, śmieszny dowcip, a także nowa choreografia tańca. Dla wielu kreatywność polega na generowaniu nowych i wartościowych rozwiązań.

Czy każdy człowiek jest kreatywny?

Tak, każdy z nas jest kreatywny, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wyróżnia nas natomiast poziom kreatywności. Kreatywność nie musi wiązać się z wymyślaniem wielu pomysłów czy tworzeniem wybitnych dzieł. Dotyczy ona również prostych czynności dnia codziennego. Produkty, których używamy na co dzień, często są rezultatem twórczego myślenia.

Czy kreatywność jest ważna na rynku pracy?

Tak, kreatywność jest uważana za jedną z kluczowych umiejętności przyszłości. Jest to kompetencja poznawcza, która będzie potrzebna na rynku pracy. Według raportu World Economic Forum, kreatywność, oryginalność i innowacyjność znajdują się w rankingu 10 najistotniejszych kompetencji w 2025 roku.

Autor

TRENER UMIEJĘTNOŚCI KREATYWNYCH
Jakub Strojek
„Dzielę się wiedzą i doświadczeniem z zakresu narzędzi kreatywnego rozwiązywania problemów. Od kilku lat rozwijam się jako moderator burz mózgów i Design Thinking. Każdy pojawiający się problem przekształcam w wyzwanie!”