Efektywny odpoczynek, czyli jak odpoczywać, nie tylko od święta

Koniec roku, natłok obowiązków zawodowych, zbliżający się deadline oddania pracy dyplomowej i perspektywa zbliżających się Świąt, a co za tym idzie niewygodnych rozmów z ciocią, którą widzisz od okazji do okazji. Brzmi znajomo? Nawet gdy myślisz, żeby urzeczywistnić przysłowie, rzucając wszystko i wyjeżdżając w Bieszczady – pamiętaj, że każdy z nas wpada w swoją gorączkę pracy, w szczególności w okresie świąteczno-noworocznym. Istotnym elementem pozwalającym przetrwać intensywność obowiązków jest to by nauczyć się jak odpoczywać w odpowiedni sposób. Tak byśmy mogli podładować bateryjki, zapewniając sobie maksymalnie efektywny odpoczynek.

efektywny odpoczynek

Czym jest efektywny odpoczynek?

Przyzwyczaiłeś się do ciągłej pracy? Bez przerwy gonisz „target” i starasz się zdążyć przed kolejnymi „deadline’ami”? Czas Bożego Narodzenia to wyjątkowy moment w roku, w którym warto zatrzymać się na chwilę i przemyśleć, jak wygląda mój własny „work-life balance”. Jeżeli bez przerwy chodzisz zmęczony, śpiący, a na dodatek nie możesz skupić się na wykonywanych czynnościach, to znak, że warto pomyśleć o odpoczynku. Modyfikując słowa piosenki Jerzego Stuhra – odpoczywać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. Wydawać by się mogło, że to jak odpoczywać to nic trudnego, wystarczy odejść od swoich obowiązków, zapomnieć o nich i na chwilę się zrelaksować. Co jednak należy rozumieć pod sformułowaniem „efektywny odpoczynek”? Słownik Języka Polskiego definiuje słowo „efektywny” jako dający dobre wyniki, istotny i rzeczywisty. Zatem, aby móc tak nazwać naszą chwilę odprężenia, powinna ona przynieść właściwy skutek. Każdy z nas może inaczej definiować, czym dla niego jest efektywny odpoczynek, najważniejszym natomiast jest zastanowienie się i zrozumienie, jakiego rezultatu od naszego relaksu oczekujemy. Jak zatem robić to skutecznie?

Jak odpoczywać? Pamiętaj o śnie!

Chyba nie muszę Ci tłumaczyć, że jedną z najskuteczniejszych form odpoczynku jest sen. Zwróć uwagę na liczbę godzin, którą spędzasz w śpiulkolocie  Optymalnie powinno to być około 7/8 godzin snu. Oczywiście warto zadbać też o jego jakość. Mam tu na myśli m.in.:

  • Wygodny materac i komfortowa poduszka
  • Powstrzymanie się od korzystania z urządzeń mobilnych zaraz przed snem
  • Unikanie obfitych i słodkich pokarmów przed snem
  • Odpowiednia temperatura w sypialni

Niektóre z tych elementów mogą wydawać się błahe, ale jednocześnie przynosić duże efekty dla naszego organizmu i życia zawodowego. Zachęcam Cię do poczytania więcej na temat higieny snu.

Jakościowy sen = efektywny odpoczynek

jak odpoczywać

Znajdź swoją ulubioną formę odpoczynku

Nawet jeśli wydaje Ci się, że przeglądanie „fejsbunia” lub „insta” Cię relaksuje, może mieć to jednak odwrotny efekt. Sprawdzając nasze social media, natrafiamy na ogromną ilość informacji i bodźców, które docierają do naszego mózgu. Dzięki czemu, zamiast się relaksować, często coś nas irytuje lub sprawia, że myślimy o tym przez kolejne godziny. Efektywny odpoczynek powinien wiązać się z czynnością, która sprawia Ci przyjemność i daje odpowiedni rezultat (oczywiście chodzi nam o odprężenie). Dla niektórych taką formą relaksu może być spacer, a dla innych odkurzanie mieszkania. Ważne, abyś sam zrozumiał, co sprawia, że się odstresujesz i nie myślisz o codziennych obowiązkach w pracy. Możesz stosować także różne metody relaksacji lub medytację. Zastanów się jednak, czy to są właściwe formy relaksu dla Ciebie i przynoszą odpowiedni efekt końcowy.

Odetnij się od pracy

Chcesz wyjechać na weekend ze znajomymi lub pójść na spacer z dziewczyną, ale ciągle ktoś do Ciebie dzwoni, a skrzynka mailowa nie daje o sobie zapomnieć? Odetnij się od tego w jak największym stopniu. Postaraj się rozgraniczać czas spędzany na pracę od życia rodzinnego i towarzyskiego. Pamiętaj, że nie musisz cały czas być dostępny dla innych, bo przecież Ty też zasługujesz na odpoczynek. Równowaga życiowa (work-life balance) to istotny element, o którym coraz częściej zapominamy, a praca zastępuje nam czas na nasze hobby czy spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Efektywny odpoczynek to taki, podczas którego nie myślisz o tym, czy napisałeś maila do swojego promotora lub co jutro powiesz klientowi na spotkaniu.

Jak odpoczywać? Zaplanuj swój odpoczynek!

Żyjemy w czasach, w których każdy z nas musi mieć zaplanowany dzień od momentu wstania z łóżka, aż do ponownego pójścia spać. Jeżeli Twój kalendarz jest wypełniony zadaniami po brzegi, nie zapomnij uwzględnić w nim czasu na odpoczynek. Nie planuj tego co do minuty, bo nie o to w tym chodzi. Ważne jest, aby nie zapominać o chwili relaksu w czasie dnia. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych form wypoczynku, które z łatwością wpiszesz w swój kalendarz:

  • Wcześniejsze położenie się spać
  • Weekend ze znajomymi w górach
  • Spacer w parku
  • Czytanie ulubionej książki
  • Uprawianie sportu (rower, bieganie, siłownia itp.)

Planując odpoczynek, będziesz o nim pamiętać, co później może przerodzić się w dobry nawyk. Wpisz czas na relaks w swoje plany dzienne i tygodniowe.

jak odpoczywać po pracy

Podsumowanie

Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na efektywność Twojego odpoczynku. Nawet najbardziej fundamentalne elementy życia, takie jak jakościowy sen, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna sprawią, że będziesz czuł się lepiejZastanów się, co powoduje, że jesteś zrelaksowany i jakiego efektu oczekujesz od wypoczynku. Planuj i podążaj za czynnościami, które dają Ci odskocznię od codziennych obowiązków. Pamiętaj, że efektywny odpoczynek pozytywnie przekłada się na życie zawodowe, rodzinne i towarzyskie – bo chyba nie chcesz nadal chodzić zły, rozdrażniony i przybity. To jak odpoczywać to kwestia indywidualna, którą każdy z nas musi przemyśleć i dostosować do swojego życia. Nie ma jednej recepty na efektywny odpoczynek dla każdego.

Święta Bożego Narodzenia już za pasem, postaraj się zastosować powyższe rady i zrelaksuj się, bo przecież życie jest jedno, więc odpoczywać też trzeba!

Wesołych Świąt życzy zespół UpSkill!

Autor

TRENER UMIEJĘTNOŚCI KREATYWNYCH
Jakub Strojek
„Dzielę się wiedzą i doświadczeniem z zakresu narzędzi kreatywnego rozwiązywania problemów. Od kilku lat rozwijam się jako moderator burz mózgów i Design Thinking. Każdy pojawiający się problem przekształcam w wyzwanie!”