Jak napisać przemówienie? Prezentacja biznesowa krok po kroku

Znasz już cel swojego przemówienia i wiesz, co chcesz przez nie osiągnąć? Zdefiniowałeś, do kogo właściwie kierujesz prezentację biznesową? Wiesz, jakie tematy chcesz poruszyć podczas przemówienia, a jakich wolisz uniknąć? Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco – świetnie! Jesteś odpowiednio przygotowany do tego, aby rozpocząć tworzenie swojego przemówienia. Jeśli jeszcze tego nie wiesz, gorąco zachęcam Cię, abyś w pierwszej kolejności zajrzał do mojego poprzedniego artykułu. Opisuję w nim, o co warto zadbać jeszcze przed tworzeniem właściwego contentu przemówienia.

Sprawdź!: Prezentacja biznesowa, poznaj zasady tworzenia i przygotuj dobre przemówienie!

A tymczasem… zapraszam Cię do lektury artykułu, w którym znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jak napisać swoje przemówienie krok po kroku! Poznasz ogólny plan prezentacji, który możesz z powodzeniem zastosować w swoich własnych wystąpieniach Dowiesz się też, co powinna zawierać dobra prezentacja .

Zaczynajmy!

jak napisać przemówienie

Jak napisać przemówienie? Czyli początki bywają trudne

No właśnie… Czy początek musi być zawsze trudny? Tworząc plan przemówienia, co powinieneś zawrzeć we wstępie? Co warto powiedzieć, a co niekoniecznie? Chyba nie muszę Cię przekonywać, że początek prezentacji to absolutnie najważniejsza sprawa. W końcu, jak mówią – „pierwsze wrażenie robi się tylko raz”! Twoim celem powinno więc być zainteresowanie słuchaczy, przedstawienie im celu przemówienia, a także wprowadzenie w prezentowaną tematykę. Krótko mówiąc: spraw, aby Twoi słuchacze chcieli słuchać (najlepiej z zapartym tchem) właściwej części Twojego przemówienia.

Poinformuj słuchaczy, o czym jest Twoje przemówienie

Ale pamiętaj! Siła tkwi w prostocie. Nie próbuj przekazać słuchaczom celu Twojego przemówienia, używając kwiecistego słownictwa. Zadbaj o to, aby myśl przewodnią zawrzeć w jednym zdaniu – prostym, jasnym i klarownym. Moim celem jest pokazanie Wam, jak stworzyć prezentację biznesową krok po kroku. Albo: Moim celem jest przedstawienie Wam różnorodnych technik, pozwalających stworzyć przemówienie krok po kroku, abyście mogli podchodzić do przygotowywania własnych prezentacji w sposób kreatywny i jak najbardziej odpowiadający potrzebom Waszych odbiorców. Nie wiem jak Ty, ale śledząc drugi przykład, wyłączyłam się już po przeczytaniu słowa „technik”. Masło maślane, z którego nic nie wynika. Dla porównania pierwszy przykład obrazuje konkret. Odbiorcy wiedzą, czego mogą się spodziewać, a co najważniejsze – najprawdopodobniej zrozumieli skierowaną do nich wypowiedź.

Podsumowując, pamiętaj – zamknij myśl przewodnią swojego przemówienia w jednym zdaniu i przedstaw go swoim słuchaczom.

Zmuś słuchaczy do myślenia – nie dostarczaj faktów kawa na ławę!

Łatwiej zapamiętujemy to, w czym sami uczestniczymy. Dlatego nieraz stwierdzamy, że zajęcia ćwiczeniowe na studiach są zdecydowanie bardziej efektywne niż wykłady. W pierwszym przypadku studenci są angażowani w prowadzenie zajęć – np. przygotowują prezentacje czy referaty, a w drugim przypadku – najczęściej są zobowiązani do uważnego słuchania wykładowcy przez 1,5 godziny. Tworząc plan przemówienia, pamiętaj, żeby nie przegadać całej prezentacji! Twoi słuchacze będą bardziej zainteresowani, jeśli sami wpadną na jakieś rozwiązanie niż w sytuacji, kiedy podasz im je na tacy. Przykładowo, zapytaj: „Czy wiecie, ile osób na świecie szuka pracy?”. Po uzyskaniu odpowiedzi zadaj kolejne pytanie: „A jak myślicie, ile osób dziennie przegląda nasze ogłoszenia o pracę?”. Zaangażuj odbiorców, aby sami zastanowili się nad tym problemem. Nie podawaj od razu suchego faktu – „z obliczeń wynika, że nasze ogłoszenia dziennie ogląda ponad 100 kandydatów”. Co więc powinna zawierać prezentacja? Zdecydowanie pytania do słuchaczy!

Odwróćmy kota ogonem, czyli jak NIE zaczynać przemówienia?

Pamiętaj, że kiedy przemawiasz, przyjmujesz rolę niejako dominującą. Można powiedzieć – stajesz się naturalnym liderem. Wyzbądź się więc niepotrzebnego tłumaczenia się. Nie podkreślaj, jak mało czasu miałeś na przygotowanie się do przemówienia albo jak bardzo postarasz się pospieszyć, aby nie zanudzić słuchaczy. Zamiast tego daj słuchaczom do zrozumienia, że opowiesz o czymś inspirującym i zaskakującym, a samo przemówienie to dla Ciebie powód do radości. W końcu Twoje pozytywne nastawienie przełoży się na nastawienie odbiorców!

plan przemówienia

Właściwa część przemówienia

Wstęp już mamy. W planie przemówienia oczywiście musimy uwzględnić też rozwinięcie, czyli jego właściwą część. O czym warto pamiętać?

Efekt pierwszeństwa

By dowiedzieć się, jak napisać przemówienie, tak by odbiorcy wynieśli jak najwięcej z naszego wystąpienia, warto pamiętać, że w psychologii istnieje takie zjawisko, jak „efekt pierwszeństwa”. Oznacza ono, że lepiej zapamiętujemy to, co słyszymy najpierw. Jeśli więc masz swoim odbiorcom do przekazania jakąś bardzo ważną informację, kluczową dla zrozumienia istoty problemu – powiedz o niej na początku! Istnieje większe prawdopodobieństwo, że zapadnie ona w pamięć Twoich odbiorców.

Podawaj „życiowe” przykłady

Staraj się obrazować to, co mówisz w swojej prezentacji odpowiednimi przykładami. Odpowiednimi – czyli takimi, które mogą w pewnym stopniu dotykać Twoich słuchaczy. Pamiętasz, jak w poprzednim artykule dotyczącym tworzenia przemówienia zalecałam Ci stworzenie persony? Dzięki temu wiesz, kim są Twoi odbiorcy, w jakim środowisku się obracają, czego potrzebują. Z tą wiedzą dużo łatwiejsze staje się dobranie ciekawych, życiowych przykładów. Tak już jesteśmy „zaprogramowani” – jeśli coś dotyczy nas, to zdecydowanie bardziej nas interesuje.  W psychologii nazywamy to efektem cocktail party, który polega na tym, że jesteśmy uwrażliwieni na bodźce odnoszące się do nas samych, np. nawet kiedy w danym pomieszczeniu panuje hałas, niezależnie od tego jesteśmy w stanie wyłapać, że ktoś właśnie wypowiedział nasze imię. A więc co powinna zawierać prezentacja? Trafne przykłady!

Wzbudzaj emocje

Nasza pamięć działa tak, że lepiej pamiętamy te sytuacje z naszego życia, które wywołały u nas silne emocje. Skoro tak jest, dlaczego mówca miałby tego nie wykorzystać?  Planując swoje przemówienie, uwzględnij w nim wciągającą, wzbudzającą emocje historię! Najlepiej taką, w której bohater napotyka na różne przeszkody i komplikacje, a ostatecznie odnosi wielkie zwycięstwo. W artykule jak mówić żeby nas słuchano opisałam 4 praktyczne wskazówki, które stanowią przepis na wciągającą historię, opracowany przez Monikę Górską.

Jak zakończyć przemówienie?

W planie przemówienia musi przyjść czas na jego zakończenie! Pamiętaj, że jest ono nie mniej ważne niż pozostałe części prezentacji, dlatego warto dobrze się do niego przygotować.

Podsumuj przemówienie razem z Twoimi odbiorcami

co powinna zawierać prezentacja

Prowadząc szkolenia, zwykle na koniec proszę uczestników, aby w jednym/dwóch zdaniach powtórzyli to, co zwróciło ich szczególną uwagę podczas prezentacji. Myślę, że jest to całkiem fajne podsumowanie, szczególnie że zmusza odbiorców do przeanalizowania usłyszanych treści. Dodatkowo warto, abyś sam zebrał to, co najistotniejsze i przedstawił swoim odbiorcom – może po prostu im to powiesz? A może posłużysz się listą w prezentacji multimedialnej lub zapiszesz najważniejsze kwestie na tablicy lub flipcharcie? Wybór należy do Ciebie!

Zachęć odbiorców do działania!

Podkreśl praktyczną stronę prezentowanych przez Ciebie treści. Daj swoim odbiorcom wskazówki, jak mogą wykorzystać w codziennym życiu to, czego dowiedzieli się podczas Twojej prezentacji. Możesz przedstawić im nawet propozycje konkretnych działań. Przykładowo, prowadząc prezentację nt. tego, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, możesz polecić swoim odbiorcom stworzenie swojej własnej checklisty zawierającej kolejne kroki, które osoba powinna wykonać, zanim uda się na rozmowę. Planując przemówienie, nie zapomnij więc o jego praktycznym aspekcie!

Wykorzystaj cytat lub ciekawą puentę

Może przychodzi Ci do głowy cytat jakiejś znanej osoby, który trafnie opisuje problematykę Twojego przemówienia? To właściwy czas, aby się nim podzielić ze słuchaczami.  Jeśli nie masz odpowiedniego cytatu, nic straconego! Możesz pomyśleć nad wciągającą puentą, która pozwoli w ciekawy sposób podsumować Twoje przemówienie.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że już wiesz, co powinna zawierać Twoja prezentacja i jak napisać przemówienie krok po kroku!.  Praktyka czyni mistrza, a więc… do dzieła!

FAQ

Jakie są błędy, których powinienem unikać na początku przemówienia?

Unikaj tłumaczenia się, np. że miałeś mało czasu na przygotowanie przemówienia. Skup się na tym, że chcesz dostarczyć odbiorcom inspirujących treści i cieszysz się z możliwości przemawiania.

Jak powinienem zakończyć przemówienie?

Podsumuj przemówienie razem z odbiorcami, wymieniając najważniejsze punkty. Zachęć ich do podjęcia działań praktycznych i wykorzystania przekazanych treści w życiu codziennym.

Czy warto wykorzystać cytaty lub puentę na zakończenie?

Tak, wykorzystanie cytatu lub puenty na zakończenie może wzbudzić dodatkowe zainteresowanie i podsumować przemówienie w ciekawy sposób.

Dlaczego warto zadawać pytania w przemówieniu?

Zadawanie pytań angażuje słuchaczy i sprawia, że sami zastanawiają się nad tematem. Lepiej zapamiętujemy to, w czym sami uczestniczymy, dlatego warto wzbudzić aktywność myślową u odbiorców.

Autor

TRENER WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH
Ewa Rodzoń - Strojek
„Mam to szczęście łączyć prowadzoną działalność z posiadaną pasją – szkolę i piszę o wystąpieniach publicznych, które towarzyszą mi już od najmłodszych lat życia.”