Metoda 635. Poznaj technikę pisanej burzy mózgów

Co byś pomyślał, gdybym powiedział, że zaraz pokażę Ci metodę burzy mózgów, dzięki której będziesz mógł otrzymać 108 pomysłów w zaledwie 30 minut? Brzmi kusząco? Metoda 635, bo o niej właśnie mowa, to świetna technika ustrukturyzowanej tzw. pisanej burzy mózgów (brainwriting). Jest to dość młoda metoda, zaprezentowana przez Bernd’a Rohrbach’a w niemieckim magazynie w 1968 roku. Technika ta zyskała jednak popularność, dzięki swojej prostocie i skuteczności. Poniżej przedstawię Ci wady i zalety metody 635 oraz przykłady gdzie możesz ją stosować.

metoda 635 przykład

Czym jest metoda 635?

Metoda 635 jest techniką kreatywnego rozwiązywania problemów lub mówiąc prościej, ciekawym sposobem na prowadzenie burzy mózgów. Istotą tego modelu jest spisywanie swoich pomysłów na papierze w odpowiedniej kolejności. Zasady tej burzy mózgów ukryte są w liczbie 635. 6 oznacza liczbę osób biorących udział w sesji, a ich zadaniem jest wygenerowanie 3 pomysłów w czasie 5 minut. Uczestnicy otrzymują kartkę ze sprecyzowanym problemem i ich zadaniem jest zapisać tam swoje pomysły. Po upływie 5 minut wszyscy zamieniają się kartkami, najczęściej przekazują notes sąsiadowi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ponownie startujemy czas 5 minut i zapisujemy 3 nowe pomysły. Tym razem mamy możliwość budowania na pomysłach zapisanych wcześniej na kartce. Kontynuujemy ten proces do momentu, gdy kartka, którą mieliśmy na samym początku, do nas wróci. Warto pamiętać, że technika 635 wymaga przede wszystkim szybkiego działania. Początkowo 5 minut na 3 pomysły wydaje się być wystarczające, ale z każdą kolejną sesją czasu zaczyna brakować.

burza mózgów technika 635

Wady metody 635

Jak wiadomo, każda metoda ma swoje plusy i minusy. Tak też jest w przypadku techniki 635, jako rodzaju burzy mózgów. Do wad tego narzędzia kreatywnego rozwiązywania problemów, należy zaliczyć:

  • Trudność właściwego wyrażenia swojego pomysłu i zapisania go na kartce.
  • Presja czasu – czasami ciężko wygenerować 3 pomysły w 5 minut, jesteśmy wtedy zestresowani, co może skutkować wpisaniem pomysłu zupełnie niezwiązanego z pierwotnym problemem (aby tylko zapełnić kartkę).
  • Podobieństwo pomysłów – niektóre idee mogą być do siebie podobne, ze względu na to, że nie wiemy co w danym momencie, na kartce piszą nasi koledzy.
  • Potrzebna jest osoba moderująca i licząca czas danych sesji.
  • Brak interakcji pomiędzy uczestnikami zespołu.

Zalety techniki 635

Powyższe wady, w żadnym stopniu nie dyskryminują tej techniki, ponieważ technika 635 posiada wiele zalet, a są to między innymi:

  • Duża liczba pomysłów w krótkim czasie – 108 pomysłów w 30 minut
  • Wszystkie pomysły są zapisane na papierze, więc nie potrzeba robić dodatkowych notatek.
  • Jest bardzo ustrukturyzowanym, prostym i uniwersalnym narzędziem do generowania pomysłów w pracy zespołowej.
  • Możemy budować na pomysłach innych – podczas każdej sesji widzimy na kartce zapisane wcześniej idee.
  • Wszyscy członkowie zespołu włączeni są do generowania pomysłów.

Kiedy warto stosować metodę 635?

Metoda 635 jest uniwersalnym narzędziem, którego można użyć podczas spotkań biznesowych lub w ramch organizacji studenckiej. Koncepcja ta ma zastosowanie w rozwiązywaniu różnych problemów. Może być pomocna w szukaniu zarówno pomysłów na zwiększenie sprzedaży produktów w firmie, ale także nowych atrakcji podczas organizowania juwenaliów studenckich. Technikę 635 warto stosować w zespołach, w których są osoby zamknięte w sobie i nielubiące dzielić się swoimi pomysłami. Pisemna burza mózgów to idealne rozwiązanie na wykluczenie dominacji poszczególnych osób. Dodatkowo wystrzegamy się negatywnych komentarzy, dzięki czemu członkowie zespołu czują się swobodnie.

burza mózgów technika 635

Metoda 635 – Podsumowanie

Metoda 635 jest ciekawą odmianą burzy mózgów, w której członkowie zespołu mogą wskazać swoje pomysły na kartce. Pamiętać należy, że nie musimy trzymać się kurczowo zasad 6-3-5 i możemy modyfikować przykładowo liczbę osób podczas sesji. Cztery, pięć lub siedem osób, to też dobra liczba, by móc efektywnie przeprowadzić tę metodę. Istotne jest, aby po zakończeniu pisemnej burzy mózgów przeczytać wszystkie pomysły oraz poddać je ocenie i weryfikacji (czy jesteśmy w stanie wdrożyć to rozwiązanie?). Metoda 635 to świetne narzędzie, aby w kreatywny sposób rozwiązać problem w organizacji. Pamiętajmy, że rozpatrywane problemy nie mogą być zbyt złożone, ponieważ wskazane przez zespół idee mogą okazać się zbyt proste i powierzchowne. Następnym razem, gdy będziesz chciał przeprowadzić burzę mózgów, spróbuj  brainwriting! A jeżeli chcesz rozwijać swoją kreatywność, to koniecznie sprawdź mój artykuł opisujący zajęcia rozwijające kreatywność lub zapisz się na nasze szkolenie z burzy mózgów i rozwiń swój wewnętrzny potencjał!

FAQ

Co to jest metoda 635?

Metoda 635 to technika pisanej burzy mózgów, która polega na spisywaniu pomysłów na papierze w określonym czasie. Liczba 635 odnosi się do liczby osób (6), liczby pomysłów na jedną sesję (3) oraz czasu na generowanie pomysłów (5 minut).

Jak działa metoda 635?

Uczestnicy sesji otrzymują kartkę z problemem, a następnie mają 5 minut na zapisanie 3 pomysłów. Po upływie czasu przekazują swoje kartki sąsiadom zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Proces powtarza się, aż kartka powróci do ich posiadacza. Uczestnicy mają możliwość rozbudowywania pomysłów zapisanych wcześniej na kartce.

Gdzie można zastosować metodę 635?

Metoda 635 jest uniwersalnym narzędziem, które można zastosować w różnych dziedzinach, takich jak biznes, organizacje studenckie czy zespoły projektowe. Może być pomocna w rozwiązywaniu problemów, generowaniu nowych pomysłów, poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań i współpracy grupowej.

Jakie są zalety metody 635?

Metoda 635 pozwala na generowanie dużej liczby pomysłów w krótkim czasie, wszystkie pomysły są zapisane na papierze, jest prostym i ustrukturyzowanym narzędziem do generowania pomysłów w grupie, umożliwia rozbudowywanie pomysłów innych uczestników i angażuje wszystkich członków zespołu.

Jakie są wady metody 635?

Wady metody 635 obejmują trudność wyrażania pomysłów na papierze, presję czasu, możliwość generowania podobnych idei, potrzebę obecności osoby moderującej i brak interakcji między uczestnikami.

Autor

TRENER UMIEJĘTNOŚCI KREATYWNYCH
Jakub Strojek
„Dzielę się wiedzą i doświadczeniem z zakresu narzędzi kreatywnego rozwiązywania problemów. Od kilku lat rozwijam się jako moderator burz mózgów i Design Thinking. Każdy pojawiający się problem przekształcam w wyzwanie!”