Metoda Walta Disneya, czyli kreatywność w świecie bajek

W codziennym życiu napotykamy na wiele trudności, których rozstrzygnięcie przysparza nas o ból głowy. Mówi się, że nie ma problemów nie do rozwiązania. Sam jestem zwolennikiem traktowania wszelkich bolączek jako nowych wyzwań, które przed nami stawia życie. Nieważne, z jakimi trudnościami przyjdzie nam się zmierzyć, warto znać odpowiednie narzędzia, dzięki którym podejdziemy do problemu w trochę inny sposób. Metody te pozwolą na znalezienie właściwego rozwiązania, niezależnie od tego, czy pojawiły się one w pracy, na uczelni, a może życiu prywatnym. Jednym z najbardziej popularnych narzędzi kreatywnego rozwiązywania problemów jest metoda Walta Disneya. Chcesz zobaczyć, jak kreatywność była wykorzystywana w świecie bajek? – zapraszam do czytania!

metoda walta disneya

Trzy krzesła Disneya

Autorem tej metody był sam Walt Disney – tak, ten sam Walt Disney, który stworzył Myszkę Miki i Kaczora Donalda! Amerykańska kultura wiele zyskała na produkcjach Disneya. Walt był osobą bardzo kreatywną, o czym świadczyć może jego dorobek. Obejmował on nie tylko działalność artystyczną (filmy, parki tematyczne, programy telewizyjne), ale także komercyjną (hotele, uzdrowiska). Autor ten był znany nie tylko ze swoich innowacyjnych pomysłów, ale także z wysokiego poziomu krytyki swoich idei. Jego zdolność patrzenia na świat z różnych perspektyw doprowadziła do stworzenia metody Walta Disneya znanej również jako trzy krzesła Disneya. Model ten polega na wcielaniu się w trzy różne role – marzyciela, realisty i krytyka. Podobno Disney korzystał nie tylko z trzech krzeseł, ale nawet z trzech różnych pomieszczeń. Przypisując każdemu z nich oddzielną rolę (pokój nr 1 – tam jestem marzycielem, pokój nr 2 – tutaj jestem realistą, pokój nr 3 – miejsce krytyki)

Marzyciel

Pierwszym etapem metody Walta Disneya jest rola marzyciela. Tutaj nic nas nie ogranicza i nie powstrzymuje. Musimy uruchomić wyobraźnię i wskazać wszystkie elementy, które przychodzą nam do głowy. Możemy bez problemu fantazjować z naszymi pomysłami i nie przejmować się ich praktycznym zastosowaniem – po prostu nie mamy żadnych ograniczeń. Krzesło marzyciela służy wyobrażeniu sobie celu i patrzenia na problem z perspektywy przyszłości. Dobrym i prostym przykładem do przećwiczenia metody Walta Disneya jest planowanie wymarzonych wakacji. Pomóc Ci w tym mogą poniższe pytania:

  • Gdzie chciałbyś pojechać na wakacje marzeń?
  • Gdyby Cię nic nie powstrzymywało, to co chciałbyś robić na wakacjach?
  • Jaka jest Twoja wizja wakacji przyszłości?

Pamiętaj, że liczy się każdy pomysł, nawet ten najbardziej abstrakcyjny.

metoda disneya

Realista

Drugi etap metody Disneya nazywamy krzesłem realisty. Celem tej części jest poddanie wygenerowanych wcześniej pomysłów dalszemu opracowaniu. Można inspirować się ideami marzyciela lub szukać nowych, bardziej przyziemnych pomysłów. W tym etapie powracamy do rzeczywistości, stąpając twardo po ziemi. Na tym krześle musi rządzić zdrowy rozsądek. Szukamy drogi do wyznaczonego wcześniej celu, rozpatrując problem z perspektywy teraźniejszości. Tutaj musimy sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań:

  • Czy moje pomysły są technicznie wykonalne?
  • Jak mogę zrealizować plan na wymarzone wakacje?
  • Czym faktycznie mogę się zająć, a z czego muszę zrezygnować?
  • Jakich środków potrzebuję?

„Nasza praca musi być zbudowana na fundamencie faktu (…)” ~ Walt Disney

Krytyk

Ostatni etap metody Walta Disneya, to chyba najbardziej lubiana przez wszystkich część. Rola ta jest zupełnym przeciwieństwem marzyciela. Faza krytyka, w której musimy poddać ocenie wygenerowane wcześniej pomysły. Musimy popatrzeć na dany problem z perspektywy przeszłości oraz przyszłości. Na tym etapie szukamy słabych punktów wskazanych idei – możemy snuć czarne wizje. Rola krytyka nie należy do najłatwiejszych, ale musimy stać się malkontentami i narzekać na to, co się nam nie podoba. Jakie pytania są tutaj pomocne?

  • Co jest z tym pomysłem nie tak? Co nie działa?
  • Czego brakuje?
  • Co by pomyślał ktoś, kto usłyszałby/zobaczyłby to po raz pierwszy?
  • Dlaczego coś może pójść nie tak?

Generowane pomysły powinny przejść przez wszystkie trzy etapy modelu Disneya (marzyciel – realista – krytyk). Każda z części pozwala dostrzec nowe plusy i minusy stworzonych idei.

metoda walta disneya krytyk

Podsumowanie

Metoda Walta Disneya może być wykorzystywana na wiele sposobów, np. w pracy, szkole czy w życiu codziennym. Generowane dzięki temu modelowi pomysły przechodzą odpowiednią weryfikację, pokazując wszelkie wady i zalety danego rozwiązania. Niewątpliwie mocną stroną metody trzech krzeseł jest patrzenie na problem z różnych perspektyw. Przechodząc przez wszystkie etapy metody Disneya, otrzymujemy ciekawe pomysły, identyfikujemy mogące się pojawić zagrożenia oraz tworzymy pełny obraz realizacji rozwiązania.

A jeśli zainteresował Cię temat narzędzi kreatywnego rozwiązywania problemów to z pewnością spodoba Ci się artykuł w którym tłumacze czym jest burza mózgów, oraz jak może zostać wykorzystana do generowania nowych pomysłów!

FAQ

Czym jest metoda Walta Disneya?

Metoda Walta Disneya, znana również jako trzy krzesła Disneya, jest narzędziem kreatywnego rozwiązywania problemów. Polega na wcielaniu się w trzy różne role: marzyciela, realisty i krytyka, aby podejść do problemu z różnych perspektyw.

Jakie są etapy metody Walta Disneya?

Metoda Walta Disneya składa się z trzech etapów:

  • Marzyciel: W tym etapie uruchamiamy wyobraźnię i swobodnie generujemy pomysły, nie ograniczając się praktycznym zastosowaniem. Fantazjujemy i wyobrażamy sobie cel z perspektywy przyszłości.
  • Realista: W drugim etapie skupiamy się na opracowaniu i analizie pomysłów wygenerowanych wcześniej. Stawiamy na zdrowy rozsądek i szukamy praktycznych sposobów realizacji celu.
  • Krytyk: Ostatni etap polega na ocenie i krytycznym spojrzeniu na pomysły. Szukamy słabych punktów i potencjalnych zagrożeń. Patrzymy na problem z perspektywy przeszłości i przyszłości.

Jakie są korzyści z wykorzystania metody Walta Disneya?

Metoda Walta Disneya pozwala na:

  • spojrzenie na problem z różnych perspektyw,
  • generowanie ciekawych pomysłów,
  • identyfikowanie wad i zalet rozwiązań,
  • tworzenie pełnego obrazu realizacji rozwiązania.
Metoda ta może być stosowana w różnych dziedzinach życia, takich jak praca, szkoła czy życie codzienne.

Autor

TRENER UMIEJĘTNOŚCI KREATYWNYCH
Jakub Strojek
„Dzielę się wiedzą i doświadczeniem z zakresu narzędzi kreatywnego rozwiązywania problemów. Od kilku lat rozwijam się jako moderator burz mózgów i Design Thinking. Każdy pojawiający się problem przekształcam w wyzwanie!”