Skąd bierze się lęk przed publicznymi wystąpieniami?

Dlaczego tak wiele osób odczuwa lęk przed publicznymi wystąpieniami? Co wpływa na to, że często mają one aż tak negatywny odbiór w naszych oczach?

Śmiało można powiedzieć, że my – ludzie jesteśmy mistrzami snucia czarnych scenariuszy. Uwielbiamy się dołować, że na pewno podczas wystąpienia coś pójdzie nie tak, na pewno się pomylimy i na pewno każdy na sali to zauważy. Ciekawa jestem, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy tego typu obawy aby na pewno są zasadne?

lęk przed wystąpieniami publicznymi

Brak akceptacji dla własnych błędów

Pierwszą rzeczą powodującą lęk przed publicznymi wystąpieniami jest brak akceptacji dla własnych błędów. Boisz się, że jeśli nie zaprezentujesz czegoś dokładnie tak, jak to sobie zaplanowałeś, to Twoje wystąpienie będzie skazane na straty? Nic bardziej mylnego! Pamiętaj, że błędy są nieuniknione.  Jesteś tylko (i aż) człowiekiem i wolno Ci je popełniać. Twoje wystąpienie nigdy nie będzie idealne i takie, jak sobie to wymarzyłeś.

Co więcej – to, że po wystąpieniu stwierdzisz, że nie jesteś nim usatysfakcjonowany, może wynikać z wielu innych rzeczy, niemających nic wspólnego z Twoimi błędami, takich jak np.:

  • odbiorcy zwyczajnie nie są zainteresowani tematem, o którym mówisz,
  • odbiorcy zostali zmuszeni do uczestniczenia w Twoim wystąpieniu,
  • wystąpiły problemy techniczne, na które zwykle nie masz wpływu (częste przy spotkaniach online, do których musieliśmy przywyknąć przez ostatnie miesiące).

Błędy to rzecz ludzka i całkowicie naturalna. Nie chciej tych błędów nie popełniać, a raczej zaakceptuj to, że się pojawiają i bądź dla siebie bardziej akceptujący!

Całkowicie negatywne postrzeganie tremy

Kolejną rzeczą wyzwalającą lęk przed publicznymi wystąpieniami jest traktowanie tremy jako zjawiska niezmiennie złego, niepożądanego i takiego, którego trzeba się za wszelką cenę pozbyć. Oczywiście, zbyt duże nasilenie tremy może sprawiać, że będzie ona przeszkodą, ale optymalny poziom tremy JEST DOBRY, wręcz pożądany. To, że odczuwasz napięcie przed wystąpieniem oznacza, że rzeczywiście Ci na nim zależy. Można powiedzieć, że trema daje kopa do działania i przygotowuje do sprostania wyzwaniu. Siła Twojego myślenia jest ogromna, dlatego staraj się pomyśleć o tremie jako o czymś pozytywnym, co ma Ci pomóc!

Pozostając w temacie tego, jak duży wpływ wywierają posiadane przekonania na funkcjonowanie człowieka, świetną książkę napisała psycholog Kelly McGonigal – „Siła stresu. Jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla siebie”. Zachęcam Cię do sięgnięcia po nią!

Nadużywanie komunikatów zawierających słowo „NIE”

Rozpoczynając omawianie kolejnej przeszkody, którą sami sobie tworzymy, chciałabym, żebyś pamiętał, że do samego końca tego artykułu nie możesz myśleć o fioletowej krowie –
o wszystkim, tylko nie o fioletowej krowie…

Jestem na 100% przekonana, że od razu pomyślałeś o fioletowej krowie  Co tu dużo mówić… Nasz mózg lubi płatać nam figle. Im bardziej starasz się o czymś nie myśleć i im bardziej chcesz uniknąć jakiegoś stanu, tym bardziej staje się on dla Ciebie dostępny. W efekcie uzyskujesz wynik całkowicie odwrotny od zamierzonego. Zamiast się nie stresować, zaczynasz jeszcze bardziej się nakręcać. Jest na to jeden sposób: staraj się przechytrzyć swój mózg! Zamiast przed wystąpieniem powtarzać sobie „nie stresuj się, „nie denerwuj się”, „nie pomyl się”, mów: „bądź rozluźniony”, „bądź spokojny”. Oznacza to samo, a zmienia tak wiele.

stres podczas wystąpień

Podsumowanie

To jak – nie taki diabeł straszny, jak go malują, prawda?

Pamiętaj:

  • Daj sobie przyzwolenie na popełnianie błędów i wyciągaj wnioski.
  • Staraj się popatrzeć na tremę przychylnym okiem.
  • Nie funduj swojemu mózgowi komunikatów, które zabierają mu dużą ilość energii. Poświęć ją na samo wystąpienie i.. daj czadu!

FAQ

Dlaczego ludzie odczuwają lęk przed publicznymi wystąpieniami?

Lęk przed publicznymi wystąpieniami jest powszechnym zjawiskiem. Wiąże się z obawą przed oceną innych, strachem przed ośmieszeniem się, czy niepowodzeniem. Może wynikać z różnych czynników, takich jak brak pewności siebie, doświadczenia traumy związanej z wystąpieniami publicznymi lub niskie poczucie własnej wartości.

Czy istnieje sposób na zmniejszenie lęku przed wystąpieniem publicznym?

Tak, istnieje wiele technik, które mogą pomóc zmniejszyć lęk przed wystąpieniami publicznymi. Przykłady to: przygotowanie i praktyka, głębokie oddychanie, pozytywne myślenie, wizualizacja sukcesu, wykorzystanie tremy jako energii mobilizującej do działania, a także skorzystanie z technik relaksacyjnych i medytacji. Każdy może znaleźć metody, które działają najlepiej dla niego.

Co wpływa na lęk przed wystąpieniem publicznym?

Elementami wpływającymi na lęk przed wystąpieniami publicznymi są:

  1. Brak akceptacji dla własnych błędów.
  2. Traktowanie tremy jako zjawiska niezmiennie złego, niepożądanego i takiego, którego trzeba się za wszelką cenę pozbyć.
  3. Nadużywanie komunikatów zawierających słowo „NIE” np. nie stresuj się, nie pomyl się.

Autor

TRENER WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH
Ewa Rodzoń - Strojek
„Mam to szczęście łączyć prowadzoną działalność z posiadaną pasją – szkolę i piszę o wystąpieniach publicznych, które towarzyszą mi już od najmłodszych lat życia.”