Wystąpienia online – trzy największe błędy

Wystąpienia online stały się w obecnych czasach codziennością. Są one znacznym ułatwieniem, w końcu nie wymagają nawet wychodzenia z domu. Trudno się z tym nie zgodzić, prawda? Wydawałoby się, że wystarczy jedynie wskoczyć w koszulę, włączyć komputer, odpalić Zoom’a i… voila! Można się łączyć i rozpoczynać spotkanie. W rzeczywistości nie jest to jednak takie proste, a odpowiednie przygotowanie do wystąpienia online wymaga znajomości pewnych reguł i zasad. Jakie błędy najczęściej popełniamy w trakcie tego typu spotkań? Przekonaj się sam!

wystąpienia online

„Panie, w oczach się mienisz!”

Podczas wystąpienia online trudniej zdobyć uwagę odbiorców – są oni w swoich naturalnych środowiskach, może ich rozpraszać zapach gotującego się obiadu czy hałas za ścianą. Co to oznacza dla nas – występujących? Po pierwsze, oczywiście musimy sobie na tę uwagę zapracować, a po drugie – sami nie bądźmy dodatkowym dystraktorem! Spójrz na poniższe zdjęcie:

wystąpienia online błędy

Przyglądając się zamieszczonej grafice, można zauważyć rezultat połączenia drobnego wzoru (w tym przypadku pasków na koszuli) i kamery – tzw. efekt moiré. Jak widzisz, jest to pewne złudzenie, które dosłownie faluje w naszych oczach! Nie dość, że wygląda to nieelegancko, to dodatkowo rozprasza uwagę słuchaczy – zamiast koncentrować się na przedmiocie wystąpienia, odbiorca zacznie zastanawiać się nad ciekawym zjawiskiem, które pojawiło się na ubraniu prelegenta.

Jak uniknąć efektu moiré?

  1. Wystrzegaj się drobnych wzorów – kamera tego nie lubi (jak widać na załączonym obrazku)! Drobne paski, kropki, pepitkę, linie – zostaw na inną okazję.
  2. Postaw na klasyczne, jednolite kolory, które będą przyjemne dla oka Twojego odbiorcy. Pamiętaj tylko, żeby kolor ubrania różnił się od stojącego za Tobą tła! Jeśli wiesz, że podczas wystąpienia online w tle widoczna będzie biała ściana, zrezygnuj z białej koszuli na rzecz bardziej kontrastującego koloru.

Nie bądź żaba!

Przed wystąpieniem online wielokrotnie próbujemy różnych ustawień kamery i szukamy takiego, które będzie dla nas optymalne i… najwygodniejsze. Laptop na niskim stoliku albo na kolanach? Czemu nie! W końcu masz się dobrze czuć. Czy aby na pewno takie ułożenie to dobry pomysł? Zobacz sam:

wystąpienia publiczne online

To, co widzisz powyżej, przez trenerów nazywane jest potocznie „perspektywą żaby”. Unikaj jej jak ognia podczas swoich wystąpień online! Dlaczego? Z prostych przyczyn:

  • Twarz z takiej perspektywy wygląda niekorzystnie – istnieje ryzyko, że, chcąc nie chcąc, wyeksponujemy swój drugi podbródek!
  • Twoi odbiorcy mogą odnieść wrażenie, że patrzysz na nich „z góry” i poczuć się tym przytłoczeni. A pamiętaj, że nikt nie lubi się tak czuć!

Jak uniknąć perspektywy żaby?

  1. Ustaw kamerę mniej więcej na wysokości swoich oczu. Wtedy będziesz wyglądać najbardziej naturalnie.
  2. Jeśli nie masz tak wysokiego stolika, nic straconego! Z pomocą przychodzą książki (których na pewno masz wiele na domowych półkach) czy też pudełka na buty, mogące pełnić funkcję podstawki. Zobacz, jak wyglądają moje konstrukcje:

jakość wystąpień online

Oko kamery też człowiek

Bardzo częstym błędem, który popełniają prelegenci podczas wystąpień online, jest notoryczne przyglądanie się samemu sobie w kamerce – co, moim zdaniem, stanowi słabość najtrudniejszą do przezwyciężenia. Wyobraź sobie, że podczas wystąpienia na żywo cały czas patrzysz w lustro. Nienaturalne, prawda?

Kiedy prelegent nie patrzy na siebie, najczęściej koncentruje swój wzrok na włączonych kamerach słuchaczy. Z jednej strony jest to dobre, bo dostarcza namiastkę „normalności” i sprawia, że mówca obserwuje zachowania odbiorców (co daje mu szybką informację zwrotną co do swojego wystąpienia). Jednak z drugiej strony odbiera Twoim słuchaczom poczucie, że patrzysz i mówisz konkretnie do nich – a chyba nie muszę Ci mówić, jak ważny w komunikacji jest kontakt wzrokowy!

Jak uniknąć patrzenia wyłącznie na siebie/na słuchaczy podczas wystąpienia online?

  1. Patrz w oko kamery! Wtedy Twoi odbiorcy odniosą wrażenie, jakbyś obejmował ich wzrokiem. Oczywiście wszystko z umiarem – to nie oznacza, że musisz stale wpatrywać się w jeden punkt, bo będzie to wyglądać nienaturalnie.
  2. No dobrze, ale jak mam patrzeć w oko kamery? To tak, jakbym mówił do ściany… To prawda, jest to trudne, ale bez obaw, i tego można się nauczyć.  Postaraj się nadać oku kamery ludzką twarz, od razu będzie łatwiej! Łap przykłady:

kamera internetowa

Podsumowanie

Wystąpienia online to dla nas nowe wyzwanie, któremu, jako mówcy, musimy sprostać. Ale nie martw się! Zadbaj o odpowiedni strój, prawidłowe ustawienie kamery i należyty kontakt wzrokowy, a zobaczysz, że jakość Twoich wystąpień „w onlajnie” będzie lepsza. Do dzieła!

Jeżeli odczuwasz tremę przed wystąpieniami publicznymi, sprawdź mój artykuł: Skąd bierze się lęk przed wystąpieniami publicznymi?

FAQ

Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas wystąpień online?

Najczęstszymi błędami podczas wystąpień online są:

  • niewłaściwy ubiór np. odzież z drobnymi wzorami, które mogą powodować efekty moiré,
  • nieprawidłowe ustawienie kamery,
  • słabe oświetlenie,
  • brak kontaktu wzrokowego z kamerą.

Jak ustawić kamerę podczas wystąpień online?

Podczas przygotowań do wystąpienia online (nieważne czy przed aparatem, czy kamerą internetową w laptopie) warto zwrócić uwagę na ustawienie oka kamery. Powinno ono być na wysokości twoich oczu. Jeżeli korzystasz z kamery w laptopie, można to osiągnąć dzięki wysokiemu stolikowi, kilku książkom lub pudełku na buty.

Dlaczego ważny jest kontakt wzrokowy podczas wystąpień online?

Kontakt wzrokowy jest istotny, ponieważ pozwala nawiązać więź z odbiorcami i sprawia, że czują się zaangażowani w twoje wystąpienie. Patrzenie w oko kamery daje wrażenie, że mówisz bezpośrednio do odbiorców, co wpływa pozytywnie na komunikację i pracę uczestników spotkania.

Autor

TRENER WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH
Ewa Rodzoń - Strojek
„Mam to szczęście łączyć prowadzoną działalność z posiadaną pasją – szkolę i piszę o wystąpieniach publicznych, które towarzyszą mi już od najmłodszych lat życia.”