Metoda FUKO, czyli sposób na konstruktywny feedback!

Praca grupowa potrafi być uciążliwa. Zwłaszcza w wypadku, gdy jedna z osób nie wywiązuje się ze swoich obowiązków lub zrzuca odpowiedzialność na pozostałe osoby, którym zależy na projekcie. Co zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedzią jest metoda FUKO, czyli świetny sposób na konstruktywny feedback!!.

metoda fuko

Kiedy konstruktywny feedback może się przydać?

Wyobraź sobie sytuację, w której twój kolega miał za zadanie dokończyć prezentację podsumowującą wasz wspólny projekt. Termin na dokończenie pracy wynosił dwa tygodnie. W dzień prezentowania wyników okazało się, że znajomy zapomniał o zadaniu, które otrzymał. Wiązało się to z konsekwencjami zarówno dla niego, jak i dla ciebie. Co byś zrobił w takiej sytuacji? Czy w sposób bierny zignorowałbyś zdarzenie (bo nie lubisz się kłócić)? Może wręcz przeciwnie, poirytowany powiedziałbyś, co Ci leży na sercu nie przebierając w słowach? A może w sposób stanowczy, lecz wyważony i z zachowaniem szacunku do drugiej osoby wyjaśniłbyś, co Ci się nie spodobało w zachowaniu kolegi i jakie są tego konsekwencje?

Dlaczego warto stosować technikę komunikacyjną FUKO?

Jak się domyślasz, ostatni wariant odpowiedzi jest równocześnie najbardziej pożądanym i efektywnym. Uwzględnia on zasady konstruktywnego feedbacku, który pozwala na wyrażenie swojego zdania w sposób asertywny. Skupia się on na faktach i na określonych zachowaniach oraz ich konsekwencjach. Nie zawiera jednak oceny osoby, której dotyczy, za to koncentruje się na Twoich emocjach. Dzięki temu rozmówca nie czuje się atakowany.

To normalne, że udzielanie feedbacku wydaje Ci się być trudne i niekomfortowe. W celu ułatwienia zadania, poniżej przedstawiona została technika FUKO, która jest pewnego rodzaju instrukcją udzielania informacji zwrotnej. Na początku jej stosowanie może wydawać Ci się sztuczne. Pamiętaj jednak, że ćwiczenie czyni mistrza! Po pewnym czasie będziesz używał jej odruchowo, a feedback nie będzie Ci już taki straszny (ja ćwiczyłam na siostrze :)).

technika komunikacyjna fuko

Na czym polega metoda FUKO?

Wspomniane wcześniej narzędzie to technika FUKO. Każda litera w wymienionej nazwie reprezentuje kolejną składową, która powinna być uwzględniona w formułowaniu konstruktywnego feedbacku. Pamiętaj, że wszystkie litery są tak samo ważne!

F – fakty

Mów tylko o tym, co rzeczywiście się wydarzyło. Postaraj się być jak najbardziej szczegółowym. Opisz miejsce, czas, okoliczności danej sytuacji.

Przykład: W tym miesiącu 3 razy nie pojawiłeś się na spotkaniu zespołu. Nie uprzedziłeś nikogo, że nie przyjdziesz.

U – uczucia

Powiedz, jak dana sytuacja wpłynęła na Twoje samopoczucie, jaki jest Twój stan emocjonalny z powodu danego zdarzenia. Kwintesencją metody FUKO jest aby być jednocześnie wyważonym, ale i stanowczym.

Przykład: Czuję się lekceważony, kiedy spóźniasz się na spotkania i nie uprzedzasz, że będziesz później.

K- konsekwencje

Zobrazuj, jaki wpływ (na Ciebie, grupę, rozwój sytuacji) będzie miało dane zachowanie, jeśli nic się nie zmieni.

Przykład: Przez spóźnienia traci cały zespół, ponieważ ma mniej czasu na omówienie bieżących tematów. Jest to również niekorzystne dla Ciebie – nie możesz brać udziału w podejmowaniu decyzji projektowych.

O – oczekwiania

W ostatniej części metody FUKO ważne jest by przedstawić rozwiązania oraz oczekiwania; powiedz co dana osoba powinna zrobić, żeby podobna sytuacja nie miała już miejsca.

Przykład: Oczekuję, że w kolejnym miesiącu takie sytuacje nie będą miały miejsca i że jeśli coś ci wypadnie przed spotkaniem, poinformujesz o tym minimum godzinę wcześniej.

Metoda FUKO na przykładzie zapominalskiego kolegi

Wracając do zapominalskiego kolegi i niedokończonego projektu, w takiej sytuacji nasz konstruktywny feedback z wykorzystaniem metody FUKO mógłby wyglądać tak:

Nie wykonałeś swojej części prezentacji na czas (fakty). Jestem zawiedziony i zły (uczucia), ponieważ nie zaliczymy przedmiotu (konsekwencje). Oczekuję, że następnym razem będziesz bardziej uważnie sprawdzał terminy projektów (oczekiwania). Mogę ci pokazać aplikację mobilną, która pomaga w organizacji pracy.

Podsumowanie

Mówi się, że brak feedbacku to też feedback. Nie pozostawiaj więc niepożądanych zdarzeń bez informacji zwrotnej. Takie bierne zachowania dają zielone światło sytuacjom, które niekoniecznie są dla ciebie komfortowe. Z drugiej zaś strony, nie reaguj agresywnie. To wywołuje reakcje obronne. W końcu nikt nie lubi być oceniany, prawda? Konstruktywny feedback z wykorzystaniem techniki FUKO odrzuca bierność i agresję. To asertywny sposób komunikacji, który zawsze sprawdza się najlepiej. Stosuj go jak najczęściej!

Jeśli interesuje Cię jak dodatkowo usprawnić pracę swojego zespołu, sprawdź nasz artykuł na temat aktywnego słuchania oraz jak radzić sobie z niezręczną ciszą na początku spotkania wykorzystując small talk .

FAQ

Czym jest metoda FUKO?

Metoda FUKO to technika komunikacyjna, która pomaga w udzielaniu konstruktywnego feedbacku. Każda litera w nazwie FUKO reprezentuje składową tej metody: F - fakty, U - uczucia, K - konsekwencje, O - oczekiwania.

Jakie są korzyści z zastosowania metody FUKO?

Korzyścią z zastosowania metody FUKO jest możliwość udzielenia konstruktywnego feedbacku, który jest asertywny i skupiony na faktach. Dzięki temu rozmówca nie czuje się atakowany, a komunikacja jest efektywniejsza i bardziej konstruktywna.

Autor

TRENER KOMUNIKACJI
Joanna Dobosz
„Z wykształcenia inżynier produkcji i magister e-commerce. Zawodowo Senior Account Executive w edrone. Prowadzi konsultacje z zakresu wdrożeń rozwiązań Marketing Automation i eCRM dla polskich sklepów internetowych. Praktykę łączy z badaniami naukowymi w obszarze doświadczeń zakupowych klientów w omnichannel. Współzałożycielka UpSkill, gdzie odpowiada za artykuły i szkolenia z komunikacji interpersonalnej. Interesuje się rozwojem osobistym.”