Kreatywność, twórczość i innowacyjność – czym różnią się te pojęcia

Czy spotkałeś się z sytuacją, w której ktoś wymiennie używał słów kreatywność, twórczość lub innowacyjność? Muszę przyznać, że nieraz słyszałem taką wypowiedź. Zacząłem więc zastanawiać się, co dokładnie oznaczają te stwierdzenia i dlaczego ludzie używają ich jako synonimów. Jest przecież różnica w zdaniu: „Adam jest kreatywny”, a „Adam jest twórczy”. Zdefiniujmy znaczenie kreatywności, twórczości i innowacyjności, a przekonaj się jaka jest różnica pomiędzy kreatywnością, a twórczością oraz kreatywnością, a innowacyjnością!

Kreatywność a innowacyjność

Kreatywność, a twórczość – czym się różnią?

Kreatywność i twórczość są bardzo często używane jako synonimy. Część osób (badaczy) traktuje te słowa jednoznacznie, pozostali twierdzą, że kreatywność, twórczość to nie to samo. Jako że celem tego artykułu jest uświadomienie Tobie, jakie są różnice w tych pojęciach, wskażę argumentację tej drugiej grupy. Najpierw musimy wiedzieć, czym jest kreatywność. Jeżeli czytałeś mój wcześniejszy artykuł, to wiesz, że kreatywność to przede wszystkim potencjał człowieka, dzięki któremu jesteśmy w stanie wykonać coś nowego i wartościowego. Musimy zwrócić uwagę na to, że kreatywność jest utożsamiana z człowiekiem, jako cecha jego charakteru. Twórczość natomiast jest pewnym działaniem, które przynosi konkretny efekt. Działanie to rodzi rzeczowy skutek, jakim może być np. list do narzeczonej lub piękny obraz. Słownik Języka Polskiego wskazuje twórczość jako ogół dzieł stworzonych przez kogoś.

Kreatywność a twórczość

Kreatywność, a innowacyjność

Skoro już wiemy, jaka jest różnica między kreatywnością a twórczością, teraz pora przyjrzeć się pojęciu innowacyjności. Jest ono najczęściej utożsamiane z funkcjonowaniem organizacji i tworzonymi przez nie produktami lub usługami. Kto przecież nie słyszał takich haseł reklamowych: „Nasze suplementy diety posiadają innowacyjną formułę”. Zadaj sobie teraz pytanie – z czym kojarzy Ci się innowacyjność? Moim pierwszym skojarzeniem jest – nowość, coś niespotykanego. Ok, ale czy tutaj nie mylimy tego z twórczością? Innowacyjność oznacza wdrożenie nowego lub znacząco udoskonalonego produktu (usługi lub wyrobu) w życie. Twórczość natomiast to proces, którego skutkiem jest dany produkt. Jak zatem wygląda zależność kreatywnością, a innowacyjnością? Kreatywność stanowi warunek konieczny dla innowacyjności, ale nie zawsze kreatywne myślenie daje rezultat w postaci innowacji. Poniżej wskażę Ci relacje między kreatywnością, twórczością i innowacyjnością, dzięki której zrozumiesz najważniejsze różnice.

Kreatywność, twórczość, innowacyjność

Podsumowanie

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jaka jest różnica między kreatywnością, a innowacyjnością, czy twórczością. Każde z tych pojęć powinniśmy definiować inaczej. Są one jednak nierozerwalnie ze sobą związane, bo w pewnym stopniu tworzą całość. Wiele osób używa tych sformułowań zamiennie jako synonimy, ale w każdym z nich możemy dostrzec inne znaczenie. Z drugiej strony, nie ma sensu być tak drobiazgowym, bo przecież każdemu z nas zdarzyło się pomylić kreatywność, a twórczość. Najważniejsze jest, aby być świadomym ich właściwego znaczenia.

Bibliografia

Drozdowski R., Zakrzewska A., Puchalska K., Morchat M., Mroczkowska D., Wspieranie postaw proinnowacyjnych przez wzmacnianie kreatywności jednostki, PARP, Warszawa 2010.

Sopińska, A. Kreatywność a innowacyjność organizacji. Otwarte Innowacje jako przejaw współkreatywności, SiP 2019, nr 161 (2018).

Autor

TRENER UMIEJĘTNOŚCI KREATYWNYCH
Jakub Strojek
„Dzielę się wiedzą i doświadczeniem z zakresu narzędzi kreatywnego rozwiązywania problemów. Od kilku lat rozwijam się jako moderator burz mózgów i Design Thinking. Każdy pojawiający się problem przekształcam w wyzwanie!”