Studenci na rynku pracy, czyli start w nowe życie!

Losy studentów na rynku pracy

Podejmowanie decyzji w młodym wieku dla wielu osób jest bardzo trudne. Uczniowie liceum i technikum pragną jak najlepiej zdać maturę i dostać się na wymarzone studia. Jak zatem wybrać ten idealny kierunek rozwoju, który pozwoli nam w przyszłości osiągnąć sukces?! Studia to nie tylko nauka, ale także nowe znajomości, wyzwania i pierwszy krok w dorosłość. Wiele osób chciałoby posiadać jasną i sprecyzowaną drogę do przyszłego zawodu i życiowego sukcesu. Jak zatem radzą sobie studenci na rynku pracy oraz czy można podczas studiów wyróżnić się na tle innych?

studenci na rynku pracy

Patrząc przez pryzmat własnych doświadczeń i obserwacji, studentów możemy podzielić na trzy podstawowe grupy:

  1. Student niepracujący i nieangażujący się w dodatkowe działalności podczas studiów.
  2. Student niepracujący, ale angażujący się w działalność w organizacjach studenckich i społecznych.
  3. Student pracujący, dzieli zarówno studiowanie i pracę zawodową (tymczasową, praktyki i staże).

Oczywiście sytuacja jest odmienna w przypadku studentów studiów niestacjonarnych, którzy traktują naukę jako element dodatkowy do pracy zawodowej.

Każda z wymienionych wyżej grup ma swoje przesłanki w podejmowaniu decyzji związanych z dzieleniem studiów i innych obowiązków.

Co natomiast dzieje się po uzyskaniu tytułu licencjata, inżyniera czy magistra? No właśnie… Jakie są dalsze losy absolwentów na rynku pracy?

Ekonomiczne Losy Absolwentów

Czy nie ciekawiło Cię kiedykolwiek, jak na rynku pracy wypadają absolwenci danego kierunku studiów? W 2016 roku na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki został stworzony specjalny system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA https://ela.nauka.gov.pl/pl). Dzięki niemu jesteśmy w stanie zapoznać się ze statystykami dotyczącymi m.in. zarobków osób kończących studia. Wszystkie dane możemy dopasować pod swoje potrzeby, dzięki czemu z łatwością przychodzi porównanie interesującego nas kierunku studiów czy uczelni.  System ten może być ciekawy nie tylko dla absolwentów uczelni wyższych chcących zobaczyć, jak wypadają na tle innych, ale również dla maturzystów, stających przed wyborem kierunku studiów.

Poniżej znajduje się przykładowa infografika przedstawiająca statystyki dla absolwentów na poziomie ogólnopolskim w 2018 roku.

rynek pracy student

Aby lepiej zobrazować, jak wypadają losy absolwentów konkretnych kierunków i uczelni, przygotowany został specjalny wskaźnik zarobków. Mierzy on stosunek wynagrodzenia absolwenta ze wszystkich źródeł w pierwszym roku po ukończeniu studiów do przeciętnych zarobków w jego miejscu zamieszkania. Oczywiście im większa wartość tego wskaźnika, tym lepiej. I tak najwyżej w rankingu w 2018 roku wypadł kierunek Informatyka na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Na podobnej zasadzie obliczane są inne wskaźniki, takie jak Względny Wskaźnik Bezrobocia dla danego kierunku studiów.

Jeżeli tak jak ja jesteś zainteresowany tym, jak wypadasz na tle swoich kolegów z innych uczelni, to zachęcam Cię do odwiedzenia systemu ELA.

Studia to nie wszystko

Skoro już wiesz, jak sprawdzać statystyki związane z zarobkami i bezrobociem absolwentów, to teraz zastanówmy się, jak możesz zadbać o swoją konkurencyjność na rynku pracy – będąc studentem. Możliwości jest wiele, ale kluczowy w tym przypadku będzie rozwój zarówno kompetencji twardych, jak i miękkich. Jeżeli nie wiecie, czym charakteryzują się te dwa rodzaje kompetencji, to zapraszam Was do przeczytania artykułu  Kompetencje miękkie. Czym są i dlaczego warto je rozwijać?

rynek pracy

Studenci na rynku pracy stają się coraz częściej łakomym kąskiem dla wielu firm. Jak zatem połączyć studiowanie i zdobywanie nowych umiejętności, aby wyróżnić się spośród innych kandydatów? Rozwiązań jest kilka, poniżej znajdziesz przykładowe możliwości:

  • Praktyki i staże – wiele firm oferuje pracę w niepełnym etacie dla studentów chcących zdobywać doświadczenie zawodowe. Jeżeli dysponujesz kilkunastoma godzinami niewykorzystanego czasu w tygodniu, to śmiało zaglądaj na portale z ofertami pracy. Przy większości uczelni istnieją takie instytucje jak Centra Kariery, gdzie możesz znaleźć ciekawe oferty pracy skierowane właśnie do studentów.
  • Wolontariat – jeżeli chwilowo nie interesuje Cię zarobek i wolisz postawić na rozwój swoich umiejętności poprzez dobrowolną pracę na rzecz innych osób – zostań wolontariuszem. W Polsce istnieje bardzo wiele organizacji społecznych, angażujących w swoją pracę wolontariuszy. Każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ zakres działań tych organizacji jest ogromny. Szukając ofert wolontariatu, warto odwiedzić portal ngo.pl.
  • Organizacje studenckie – będąc studentem, warto angażować się np. w aktywność kół naukowych. Pozwalają one na rozwój swoich pasji i zainteresowań. Pomoc w organizacji targów książek czy zbiórek żywności to cenne doświadczenie, które z pewnością zostanie zauważone podczas przyszłych rozmów rekrutacyjnych.
  • Szkolenia rozwojowe – nie masz czasu na angażowanie się w organizacje studenckie lub wolontariat? Rozwijaj swoje kompetencje bez wychodzenia z domu. Zapisz się na ciekawe kursy online, obejrzyj tutoriale lub poszukaj szkoleń grupowych z interesującego Cię zakresu. Każdy zdobyty certyfikat z pewnością urozmaici Twoje CV.

Nie ma na co czekać – działaj!

Podsumowanie

Jak widzisz, sposobów na wyróżnienie się spośród grona innych studentów i absolwentów jest kilka. Wybierz taką aktywność, która Ci najbardziej odpowiada i zacznij zdobywać nowe umiejętności.

Losy absolwentów na rynku pracy mogą być zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Pewne natomiast jest to, że zdobywając nowe doświadczenia i kompetencje jako student, będziesz mógł podnieść swoją konkurencyjność. Studenci na rynku pracy to częsty widok, ale od Ciebie, w którą stronę podąży Twoja kariera jako absolwenta.

Bibliografia:

Ekonomiczne Losy Absolwentów, Ministerstwo Edukacji i Nauki, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ekonomiczne-losy-absolwentow

https://ela.nauka.gov.pl/pl

Strona główna portalu ngo.pl https://www.ngo.pl/

Autor

TRENER UMIEJĘTNOŚCI KREATYWNYCH
Jakub Strojek
„Dzielę się wiedzą i doświadczeniem z zakresu narzędzi kreatywnego rozwiązywania problemów. Od kilku lat rozwijam się jako moderator burz mózgów i Design Thinking. Każdy pojawiający się problem przekształcam w wyzwanie!”