4 mity na temat kreatywności [WIDEO]

Będąc nastolatkiem, uwielbiałem oglądać w telewizji program popularnonaukowy „Pogromcy Mitów”, gdzie prowadzący testowali prawdziwość pojawiających się w świecie plotek i opowieści. Dotyczyły one wielu aspektów życia (jeżeli nigdy tego nie oglądałeś, to serdecznie Ci go polecam). Dziś to ja wskażę Ci kilka fikcyjnych informacji i obalę 4 mity na temat kreatywności. Liczne sformułowania, które łatwo znaleźć np. w Internecie, mogą nam zacierać właściwe rozumienie tej kompetencji lub wpływać na pracę nad jej rozwojem.

mity o kreatywności

MIT I. Kreatywne są tylko wybitne jednostki

Być może spotkałeś się z takim skojarzeniem o kreatywności. Gdybyś zapytał się swoich znajomych, czy uważają się za osoby kreatywne, część z nich z pewnością odpowie NIE. Wydawać by się mogło, że kompetencja ta zarezerwowana jest tylko dla osób niesamowicie uzdolnionych – takich jak Pablo Picasso czy Fryderyk Chopin. Oznacza to, że zwykły zjadacz chleba pan Jan Kowalski, nie może być kreatywny? Oczywiście, że nie! Najważniejsze w rozwoju tej kompetencji jest to, aby dostrzec, że każdy z nas posiada tę wewnętrzną moc – kreatywność. Stanowi ona uniwersalny zasób, mamy ją we krwi, nawet gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wynikać to może z odmiennego rozumienia kreatywności przez każdego z nas. Kompetencja ta to nie tylko wymyślanie skomplikowanych wynalazków w laboratorium, ale także tworzenie nowego przepisu na ciasto czy rozwiązywanie krzyżówki.

MIT II. Kreatywności nie da się nauczyć

W tym micie jest trochę prawdy – kreatywności nie da się nauczyć, ponieważ każdy z nas jest w jakimś stopniu kreatywny. Kompetencję tę można natomiast ćwiczyć. Zachęcam Cię do przeczytania artykułu, w którym poznasz ćwiczenia kreatywności”, na przykładzie prostych metod. Pamiętaj o tym, że kreatywność to nie jest umiejętność, którą posiada tylko elita. Ćwiczyć ją może każdy, a rodzajów treningów jest naprawdę wiele. Przybierają one formę ćwiczeń indywidualnych oraz grupowych. Każdy znajdzie coś dla siebie

MIT III. Lewa i prawa półkula

Wpisując w przeglądarkę internetową słowo „kreatywność”, część z wyszukanych obrazów będą stanowiły grafiki ludzkiego mózgu, gdzie lewa półkula jest biała, a prawa kolorowa. Wiąże się to z popularnym przekonaniem, w którym właśnie w taki sposób podzielona jest praca naszego mózgu. Opinia ta utożsamia prawą półkulę z przestrzennością i kreatywnością, lewą zaś z myśleniem ścisłym i logicznym. Istnieje wiele dowodów naukowych pokazujących, że ludzki mózg funkcjonuje jako całość. Na kreatywność składa się wiele procesów, bardziej lub mniej świadomych (procesy poznawcze, emocjonalne, motywacyjne). W zależności od wykonywanych działań można wskazać ośrodki w mózgu, które są bardziej aktywne. Praca tych obszarów może różnić się w zależności od tego, co tworzymy i na jakim etapie pracy twórczej jesteśmy. Warto jednak pamiętać, że obie półkule mózgu pracują w połączeniu i napędzają się wzajemnie jak koła zębate.

najpopularniejsze mity o kreatywności

MIT IV. Osoby kreatywne sypią pomysłami z rękawa

Jednym z bardziej popularnych mitów na temat kreatywności jest utożsamianie osób kreatywnych z pomysłowością na zawołanie. Nawet jeżeli uważasz się lub jesteś uważany za taką osobę, to generowanie nowych idei nie zawsze przychodzi w łatwy sposób. W życiu występuje wiele przeszkód dla kreatywności, takich jak zmęczenie, strach czy tzw. automatyzm umysłowy. Pierwsza z tych przeszkód objawia się najczęściej w momencie, gdy spędzamy dużo czasu nad wymyślaniem nowych pomysłów. Dobrym rozwiązaniem w takich chwilach jest oderwanie się od aktualnie wykonywanej czynności i zajęcie się czymś zupełnie innym. Dajmy popracować naszej podświadomości, a ona z pewnością pomoże nam w stworzeniu innowacyjnego rozwiązania. Posiadanie wszelkich obaw dotyczących twórczości lub związanych z pracą zespołową (np. co pomyślą o mnie inni?) ma bezpośredni wpływ na naszą kreatywność. Nie inaczej jest w przypadku automatyzmu myślowego, który sprawia, że myślimy utartymi ścieżkami. Nasz mózg lubi ułatwiać sobie życie i wiele czynności automatyzuje – co utrudnia generowanie nowych pomysłów.

Podsumowanie

Każdy z nas ma inne postrzeganie kreatywności, ale pomimo to należy utożsamiać ją z naszą wewnętrzną mocą, którą posiada każdy. Wskazane wyżej mity na temat kreatywności to tylko przykładowe sformułowania, jakie należy wyjaśnić. A Ty, w który mit wierzyłeś najbardziej?

Już wkrótce kolejne objaśnianie popularnych mitów w tym obszarze. Śledźcie nasz blog i social media!

FAQ

Czy tylko wybitni ludzie są kreatywni?

Nie - każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu jest kreatywny. Kreatywność nie jest zarezerwowana tylko dla osób o niezwykłych zdolnościach artystycznych czy naukowych. Każdy może rozwijać swoją kreatywność na różnych polach życia.

Czy kreatywności można się nauczyć?

Kreatywność nie jest umiejętnością, której można nauczyć w tradycyjnym sensie. Kreatywność można jednak rozwijać i ćwiczyć, ponieważ każdy z nas jest kreatywny. Istnieje wiele metod i technik, które wspierają rozwój kreatywności. Każdy może znaleźć dla siebie odpowiednie sposoby i formy treningu.

Dlaczego warto rozwijać kreatywność?

Kreatywność jest wartościową kompetencją, która może przynieść wiele korzyści w życiu osobistym i zawodowym. Rozwijając kreatywność, możemy rozwijać nasze umiejętności rozwiązywania problemów, innowacyjnego myślenia i adaptacji do zmian. Może to także przynieść satysfakcję, radość i poczucie spełnienia.

Autor

TRENER UMIEJĘTNOŚCI KREATYWNYCH
Jakub Strojek
„Dzielę się wiedzą i doświadczeniem z zakresu narzędzi kreatywnego rozwiązywania problemów. Od kilku lat rozwijam się jako moderator burz mózgów i Design Thinking. Każdy pojawiający się problem przekształcam w wyzwanie!”

Te artykuły mogą Ci się spodobać